Jack russell teriéři jsou odpradávna pracovními psy. Na rozdíl od většiny jiných plemen se však dnešní jackové nejvíce blíží svému původnímu základu.I když se dnes už moc neloví, chovatelé se původních šlechtitelských cílů přidržují a jeho zástupce potkáváme na výstavách jen málo.Nejsou vyumělkování a právě to je činí přitažlivými.Dědičné vady se u nich téměř neobjevují, a odhad délky života na 15 let rozhodně není přehnaný.

 

Jack russell teriéři nejsou rozhodně psy pro lenochy.Jsou inteligentní, překypují energií.V průměrné obytné čtvrti mají tito psíci s notnou dávkou energie a potřebou činorodostí obvykle jen málo možností.Je tedy na pánovi, aby mu nabídl dostatek činnosti.Nečekejte, že se pes přizpůsobí životu za pecí, to se nestane! Je zřejmé, že vzhledem ke svému založení bude vyhledávat aktivity, které neoceníte ani vy, ani obyvatelé čtvrti. Proto je Jack russell teriér vhodný především pro lidi, kteří se svým psem rádi něco dělají a nechtějí čas trávit doma.

 

Je třeba si uvědomit, že jackové jsou psi lovečtí a mají tedy notnou dávku loveckého instinktu.Když se štěně dostane do domácnosti, kde žije více domácích zvířat, akceptuje je obyčejně bez potíží.Jakmile jednou jack vyroste společně s jinými domácími mazlíčky dokáže s nimi uzavřít i přátelství.Pokud ovšem do domácnosti přivedeme staršího jacka, který na domácí mazlíčky zvyklý není, můžeme počítat s tím, že bude ostatní zvířata pokládat za kořist.

Jack russell teriér je opravdový přítel člověka. Při příchodu návštěvy sice štěká, ale tím to také končí.Návštěvníci bývají obvykle nadšeně přivítaní s neskrývanou radostí. Dobře socializovaný jack vychází výborně i s dětmi, a to nejen s vlastními. Psi nejsou přecitlivějí, mají sportovní povahu a jsou pro kdejaký žertík.Naproti tomu jsou odjakživa samostatní. To vyplývá z jeho původního využití. Rozhodnutí při lovu v liščí noře dělal také sám.Právě proto potřebují důslednou výchovu.Jackové neposlouchají svého pána aby mu sloužili, ale proto že se jim ti líbí.Je proto nutné, aby výcvik probíhal formou hry a byl co nejpestřejší.Na druhé straně příliš shovívaví, či demokraticky orientování páni mají s Jackama problémy a pejsek si pak dělá co se mu zlíbí.
Zda se stane s jacka roztomilý, nekomplikovaný, sportovní pes, kterého majiteli bude kdekdo závidět, nebo zda z něho vyroste pověstný rošťák je jen na majiteli psa.

TOP