Přestože je v dnešní době cena jedním z nejdůležitějších faktorů při našem každodenním rozhodování, při pořízení živého tvora by náš úsudek neměla ovládnout.

K tomuto tématu bych za sebe doplnila jen pár následujících řádek a ostatní jsem si dovolila zkopírovat z chov. stanice Puma Rags, která se plemeni JRT věnuje již od počátku na vysoké úrovni.

Souhrnem by pro každého mělo být zamyšlení nad pořízením si člena rodiny, nejlepšího přítele člověka, společníka, živou bytost. Průkaz původu je rodným listem pejska a jakousi ochrannou známkou. Chovatel psů s PP se musí řídit určitými pravidly, které jsou vytvořeny především ve prospěch samotných pejsků. Právě vůči nim bychom měli také cítit určitou zodpovědnost, nedopustit jejich bezhlavé křížení, možnosti degenerací a nemocí, kterým není toto plemeno zatím zatíženo. Zvířata se nemůžou bránit, jejich budoucnost v tomto směru ovlivňujeme my všichni ! Ani v Evropě nejsme v podvědomí spolu s disciplinovaným a ohleduplným chováním, bylo by krásné, kdybychom se mohli všichni podílet na změně tohoto vnímání a vzestupu úrovně chápání tohoto rozdílu pejsků s PP. Pokud vážně nechcete do tohoto plemene investovat, máte spoustu možností v pořízení jiného plemene s PP nebo na Vás čeká mnoho milujících pejsků bez původu v útulku, kteří již na světě jsou a čekají na svůj nový domov.

Dobře dbejte také na výběr chovatele, osobně si prohlédněte rodiče štěněte a nechte si předložit výsledky vyšetření (viz.záložka nemoci) rodičů, které u nás zatím nejsou povinné, ale zodpovědný chovatel je u svých psů má. Chovatel, kterému záleží na zvýšení kvality Jacků v České republice se nebojí investic do importů ani za krytí. Zajistí pro své psy vhodné podmínky a stále se v tomto směru vzdělává. Účastní se řádného množství výstav včetně zahraničí, aby si porovnal kvalitu úrovně svého chovu, sdílel nové informace, vybíral vhodné krycí psy a držel krok na úrovni tak, aby mohl prezentovat nejen svůj chov, ale také samotnou Českou republiku. Chovatelství není o pohodlném získání peněz, je to spousta práce a obětavosti, ke které by měl každý člověk přidávat zodpovědnost vůči samotnému osudu tohoto plemene. Tou největší odměnou by měla být radost a potěšení z těchto úžasných tvorů a jejich vyhlídky na tu nejlepší možnou budoucnost.

Jiřina Mičulková

 

Převzato z chovatelské stanice PUMA RAGS:

Proč psa s PP?

Zahajujeme boj s množiteli našeho plemene bez Průkazu původu

Podle zákona 634/1992 Sb., Zákon o ochraně spotřebitele, je trestné prodávat i živé zvíře, tedy plagiát, pod názvem ochranné známky. V tomto případě je ochranou známkou registrace plemenného standardu a názvu plemene u FCI nebo jiné organizace. Ten kdo toto plagiátorství, tedy prodávání plagiátu pod názvem ochranné známky uskuteční, může být potrestán odebráním věci, peněžitou pokutou nebo trestním stíháním. V této záležitosti jsou již zahájeny první kroky s podporou příslušných orgánů pro tuto trestnou činnost. Z tohoto důvodu doporučujeme množitelům rychle změnit inzerci na následné znění:

„Prodám štěňata podobná Jack Russell terriéru……………………..“

S velkou radostí oznamujeme, že se k nám pomalu přidává jeden Klub za druhým.

Vážení přátelé chovatelé, majitelé a příznivci našeho plemene Jack Russell Terrier. Našim cílem je chov tohoto plemene, které jako jedno z mála je ve stavu nepřešlechtěnosti, nemá degenerační problém, nemá dědičné choroby. To vše je zásluha chovatelů, kteří před námi toto plemeno chovali odpovědně a s rozumem.

Výsadou a velkým nešvarem je v naší republice chov skoro všech plemen bez Průkazu původu. Možná je to z neznalosti, nebo z velmi podivnému přístupu ČMKU, která není zrovna pružná a moderní organizace a hlavně neumí řešit důležité problémy. Nebo snad nechce?
Každý majitel psa - jedince s průkazem původu, má právo na odchov s Průkazem původu bez jakýchkoliv podmínek podmíněných vystavením průkazu původu, příslušnosti k nějakému klubu, nebo podobně. Teoreticky je to možné, však prakticky nemá servis na vystavení dokladů.

Všechny tyto legislativní a nevyřešené záležitosti ČMKU nahrávají do rukou spekulantům a množitelům, kteří s minimálním nákladem, nebo žádným, bez jakýchkoliv starostí, následné odpovědnosti a čekání na uchovnění, množí plemena psů, většinou za účelem zisku bez investice.

V případě našeho plemene, které je velice módní se tento nešvar již rozmohl natolik, že si zakládají vlastní webové stránky, kde se můžete dočíst jeden větší nesmysl za druhým. Teoreticky nemůže existovat opravdový Jack Russell bez Průkazu původu. Chov je velice benevolentní a doufám, že zůstane. Každý tedy může chovat s Průkazem původu, za předpokladu, že má opravdového Jack Russela a ne křížence tomuto plemeni podobného.

Varuji tedy každého, koho by zaujala cena, která je logicky nižší než u čistokrevného psa, aby si rozmyslel co dělá! Kupujete si živé zvíře, které vám bude dělat radost možná déle než 15 let! Bude vám opravdu dělat radost, když nevíte co si kupujete? Víte, že bude mít povahu Jacka, právě to je u našeho plemene ten malý zázrak, víte, že bude jako Jack vypadat až vyroste? Rodiče nejsou důležití, geneticky se objevují i generace dávno v minulosti. Bude to tedy Jack?

Závěrem vám všem, kteří nechtějí do nákupu svého psa investovat větší obnos chci poradit, kupte si jiné plemeno s Průkazem původu! Je mnoho krásných plemen, které pořídíte levněji než prapodivné křížence vydávané za Jack Russell Terriéra.

 

Jaroslav Janda
Rags Puma – chovatelská stanice Jack Russell Terrier

TOP